Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Covette Accent Chair is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | CC841-040 |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Collection | Cc |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Leather |
| Style | Modern-Contemporary |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | The Covette Accent Chair in Amani Arctic Blue is a modern masterpiece, featuring a fully upholstered open arm frame with ladder stitch detailing. Upholstered in semi-aniline top-grain leather, this chair offers both comfort and a bold style statement for contemporary living rooms or offices. Hooker Furniture Upholstery is a designer-inspired collection of upscale leather seating that includes versatile reclining chairs, modern-day reclining sofas, eclectic club and artisan accent chairs, as well as a selection of executive desk chairs for the home. Designed and curated to appeal to a variety of style tastes, each piece from Hooker Furniture Upholstery is meticulously crafted in a unique selection of textures and hues. |
| Carton | 37" L x 31.5" W x 33" H |
| Height | 32 1/2" |
| Width | 32 1/2" |
| Depth | 34 1/2" |
| Volume | 22.26 cu ft |
| Seat Height | 19" |
| Seat Width | 22 3/4" |
| Seat Depth | 22 1/2" |
| Arm Height | 24" |
| Weight | 61.6 lb |
| Features |
|
| Color Family | Blue |
| Leather | Amani Artic Blue (Semi-Aniline Top Grain) |
| Additional Details |
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort. Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |