Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Nicolla Leather Stationary Chair is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | SS637-01-089 |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Collection | Ss |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Leather |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Urban, modern and timeless, the Nicola Leather Stationary Chair has low slung arms, tufted tailoring and slim metal legs. The upscale Saddlebag Lodge Aniline leather with authentic character is the distinctive cover. Developed by one of America's premier manufacturers to offer quality furniture at affordable prices. Each piece is meticulously hand-crafted using the most exquisite leathers in the world. |
| Carton | 36" L x 36" W x 34" H |
| Height | 30" |
| Width | 34" |
| Depth | 34" |
| Volume | 25.5 cu ft |
| Seat Height | 17" |
| Seat Width | 21 1/4" |
| Seat Depth | 22 1/4" |
| Arm Height | 30" |
| Weight | 31 lb |
| Features |
|
| Finish | Black metal base |
| Color Family | Brown |
| Leather | Saddlebag Lodge (Aniline) |
| Additional Details |
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. Frame Construction: Kiln dried, laminated, and select woods that are precision machined for fluid and consistent shape. Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort. Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |