Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Dining Room Balcones 60in Friendship Table w/2-12in Leaves is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 5960-75206-BRN |
| Type | Tables |
| Category | Dining Room |
| Collection | Hill Country |
| Material | White Oak and Walnut Veneers with Resin and Cedar |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Inspired by tables in country inns across Texas where travelers would gather during frontier days, the adjustable-height Balcones Friendship Table can be used for many purposes. At the 30-inch height, use it as a regular dining table, or even a desk. At the 36-inch height, use it as a counter-height table or tall desk. Table extends to 84 inches with both leaves in place to seat 8 guests. Without leaves, seats 6. Inspired by the most beautiful examples of American countryside, Hooker Furniture's Hill Country Collection imparts an authentic American character. Hill Country is a collection of bedroom, dining, home office and accent furniture crafted of flat-cut rustic white oak veneer that is cracked before the finish is applied to appear seasoned over time. |
| Height | 36" |
| Width | 60 1/2" |
| Depth | 32" |
| Volume | 20.19 cu ft |
| Weight | 193.6 lb |
| Number of Leaves | 2 |
| Features |
|
| Finish | Top: BRN: A timeworn saddle brown. Base: BLK: An anthracite black with light dusty-wax hang up |
| Color | Timeworn Saddle Brown |
| Additional Details |
Frame Construction: Hooker Furniture uses carefully chosen solid wood and select wood veneers over durable wood products in our furniture construction. Use of veneers enables more decorative looks unattainable with solid wood. Veneers are used over durable wood products such as medium density fiberboard (MDF) and particle board, made of renewable resources. MDF and particle board are used in quality furniture for areas that need to be stable, such as large surfaces. These durable wood products do not expand and contract with heat and cold and do not absorb moisture as much as solid wood, which results in stronger and longer-lasting furniture. Finish Construction: Hooker Furniture utilizes a multiple-step finish process of up to 16 finish steps. This results in an unsurpassed clarity, depth and color richness and durability to our finishes. Through hand-craftsmanship such as rubbing and padding, our finishes feel as good as they look, with a smoothness that is delightful to the touch. |
| Disclaimer | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. Doing so will prolong the life and look of the item and provide many years of the quality you expect. |