Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Bedroom Boheme Madera Bed Bench is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 5750-90019-MWD |
| Type | Benches |
| Category | Bedroom |
| Collection | Boheme |
| Motion Type | Stationary |
| Material | Fabric |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Add a dash of charm and comfort to your room with this multi-purpose Madera Bed Bench featuring a stylish scalloped apron and seat upholstered in the soft gray Antwerp Linen and accented by decorative bronze nailhead trim. Inspired by the Belgian design aesthetic, Boheme expresses the elegance of simplicity and the essence of comfort. Lyrical and intentional, Boheme offers a subtle array of three antique gray-white finishes, speaking to Belgium's penchant for all things gray. A neutral palette of gray, blue, white and soft brown blends lyrically with an array of textures and shapes to create Boheme. The poetic beauty of each piece is unveiled in Boheme through texture, color, piece character and artistic shapes. |
| Carton | 20.5" L x 61" W x 10.5" H |
| Height | 19" |
| Width | 56 1/2" |
| Depth | 17" |
| Volume | 7.6 cu ft |
| Weight | 26.4 lb |
| Features |
|
| Finish |
Antique Milk Paint finish: Light brown finish with nearly opaque antique milk paint with brush painted effect with white hang up Distressing includes rasping and chopping. |
| Color | Antique Milk Paint |
| Color Family | Grey |
| Fabric | Antwerp Linen; 100% Linen; Cleaning Code S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Additional Details |
Frame Construction: Hooker Furniture uses carefully chosen solid wood and select wood veneers over durable wood products in our furniture construction. Use of veneers enables more decorative looks unattainable with solid wood. Veneers are used over durable wood products such as medium density fiberboard (MDF) and particle board, made of renewable resources. MDF and particle board are used in quality furniture for areas that need to be stable, such as large surfaces. These durable wood products do not expand and contract with heat and cold and do not absorb moisture as much as solid wood, which results in stronger and longer-lasting furniture. Finish Construction: Hooker Furniture utilizes a multiple-step finish process of up to 16 finish steps. This results in an unsurpassed clarity, depth and color richness and durability to our finishes. Through hand-craftsmanship such as rubbing and padding, our finishes feel as good as they look, with a smoothness that is delightful to the touch. |