Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Commerce & Market Accent Table is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 7228-50616-00 |
| Type | Tables |
| Category | Living Room |
| Collection | Commerce And Market |
| Material | Painted Glass with Carbon Steel |
| Style | Casual |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Artistic and airy, the Commerce Market Accent Table has a lightly-scaled metal base and a reverse-painted glass top in color tones of earthy brown and graphite. Targeting the next generation of furniture buyers, Hooker Furniture unveils the Commerce & Market brand of accent and occasional pieces. Interior designers were front-of-mind when the Hooker Furniture team developed the dynamic palette and flexible applications of pieces within the new brand. The assortment of modern and updated designs presented within the brand include a dynamic variety of materials, styles and color palettes to inject a younger sensibility into the company's portfolio. Commerce & Market consists of pieces for the living room including a variety of accent tables, credenzas, consoles, chests, cabinets, etageres and bar carts. Globally sourced with design inspiration from around the world, the curated designs feature an eclectic assortment of materials including cast metals, bone inlay, marble, stone, travertine, painted glass, acacia solids, pecan, oak, mango wood, and walnut veneers in a variety of rich finishes. |
| Carton | 21.25" L x 22" W x 26" H |
| Height | 22" |
| Width | 18" |
| Depth | 18" |
| Volume | 7.03 cu ft |
| Weight | 11 lb |
| Features |
|
| Finish | Brown metal base with reverse painted glass top |