Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Commerce & Market Antares End Table is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 7228-80173-00 |
| Type | Tables |
| Category | Living Room |
| Collection | Commerce And Market |
| Material | Hand Forged Iron and Soap Stone |
| Style | Casual |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Targeting the next generation of furniture buyers, Hooker Furniture unveils the Commerce & Market brand of accent and occasional pieces. Interior designers were front-of-mind when the Hooker Furniture team developed the dynamic palette and flexible applications of pieces within the new brand. The assortment of modern and updated designs presented within the brand include a dynamic variety of materials, styles and color palettes to inject a younger sensibility into the company's portfolio. Commerce & Market consists of pieces for the living room including a variety of accent tables, credenzas, consoles, chests, cabinets, etageres and bar carts. Globally sourced with design inspiration from around the world, the curated designs feature an eclectic assortment of materials including cast metals, bone inlay, marble, stone, travertine, painted glass, acacia solids, pecan, oak, mango wood, and walnut veneers in a variety of rich finishes. |
| Carton | 18.5" L x 27.5" W x 27.5" H |
| Height | 24" |
| Width | 24" |
| Depth | 15" |
| Volume | 8.1 cu ft |
| Weight | 31 lb |
| Features |
|
| Finish | Textured pewter metal base with stone tops with green, black and charcoal bits |
| Disclaimer | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to keep the porous stone from absorbing any stains from water, soap, wine, colas, etc. Wipe up spills immediately, since any liquids allowed to seep in may not be able to be removed and may etch the surface, causing discoloration. Most home improvement stores have a wide range of products for these applications due to the sale of stone counter tops. |