Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 3005-85005 |
| Type | Cabinets |
| Category | Living Room |
| Collection | Sanctuary |
| Material | White Oak Veneers with Antique Mirror |
| Style | Casual |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Give your home a jolt of energy with this feel-good, exquisitely-styled four-door console adorned with antique mirror and gold leaf fretwork and finished in a contrasting Ebony, a hand-rubbed black providing drama and contrast. Pursue serenity at home...Create your own personal sanctuary, a special place where you can experience...comfort within. |
| Carton | 23.5" L x 108" W x 41" H |
| Height | 38" |
| Width | 105" |
| Depth | 20" |
| Volume | 60.22 cu ft |
| Weight | 253.53 lb |
| Number of Shelves | 3 |
| Features |
|
| Finish | Ebony. Distressing includes chopping, worm holes and rub-through. |
| Additional Details |
Frame Construction: Hooker Furniture offers full height, full depth and full width drawers for maximum storage capacity. All drawers have strong, time-tested English or French dovetail construction, for years of problem-free use. Plywood drawer bottoms are attached to plywood drawer sides for strength and durability. Full extension wood-on-wood or metal glide drawer systems operate smoothly. Finish Construction: Hooker Furniture utilizes a multiple-step finish process of up to 16 finish steps. This results in an unsurpassed clarity, depth and color richness and durability to our finishes. Through hand-craftsmanship such as rubbing and padding, our finishes feel as good as they look, with a smoothness that is delightful to the touch. |