Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Bedroom Westwood California King Upholstered Bed is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 6133-90860-80 |
| Type | Beds |
| Category | Bedroom |
| Collection | Westwood |
| Material | Oak Veneers and Fabric |
| Style | Modern-Contemporary |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Make your bedroom a luxurious retreat with the Westwood California King Upholstered Bed. This spacious bed features performance fabric upholstery in a soft Trendy Snow color, accentuated by a horizontal fabric channel design on the headboard. Crafted with quartered oak veneers in a Polished Limestone finish, the bed offers a perfect combination of comfort and modern sophistication. The bed includes a headboard, footboard, and rails, with the flexibility to use the headboard independently. Understated and elegant, the Westwood Collection was designed for those who appreciate the finer things in life. Exuding a €œquiet luxury" lifestyle, Westwood seamlessly blends minimalist aesthetics with sophisticated comfort. Crafted with quartered oak veneers, the Polished Limestone finish offers a soft hand, adding character and depth to the group. Plated hardware and silver-leaf detailing adds to the soft modern appeal. Designed for those who value subtle sophistication, the whole home collection with coordinating upholstery can easily transform any space into an elegant haven of serenity and style. |
| Bed Size | California King |
| Height | 68" |
| Width | 81" |
| Depth | 94 3/4" |
| Features |
|
| Finish | Polished Limestone finish on quartered oak veneers |
| Color Family | Beige |
| Fabric | Trendy Snow (Performance); Fabric Contents: 100% Polyester |
| Additional Details |
Frame Construction: Hooker Furniture uses carefully chosen solid wood and select wood veneers over durable wood products in our furniture construction. Use of veneers enables more decorative looks unattainable with solid wood. Veneers are used over durable wood products such as medium density fiberboard (MDF) and particle board, made of renewable resources. MDF and particle board are used in quality furniture for areas that need to be stable, such as large surfaces. These durable wood products do not expand and contract with heat and cold and do not absorb moisture as much as solid wood, which results in stronger and longer-lasting furniture. Finish Construction: Hooker Furniture utilizes a multiple-step finish process of up to 16 finish steps. This results in an unsurpassed clarity, depth and color richness and durability to our finishes. Through hand-craftsmanship such as rubbing and padding, our finishes feel as good as they look, with a smoothness that is delightful to the touch. |