Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Home Office Curata Bunching Bookcase is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 1600-10445-MTL1 |
| Type | Bookcases |
| Category | Home Office |
| Collection | Curata |
| Material | Metal and Glass |
| Style | Modern-Contemporary |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Minimalist, modern and sleek, the Curata Bunching Bookcase mixes a brushed brass metal silhouette with tinted glass shelves and a brushed brass pull on the single drawer. Three fixed shelves. Create a curated chic modern look with an eclectic mix of sophisticated materials and finishes in the Curata Collection. Curata, meaning "curated" in Italian, mixes materials like black nickel, stainless brushed brass and marble with three distinct rustic modern finishes for a simple, yet urbane design. Inspired by timeless shapes and chic materials, Curata exudes a "less is more" feel by spotlighting the design of each piece and giving precise attention to detail. |
| Carton | 17" L x 35" W x 82.5" H |
| Height | 82" |
| Width | 32" |
| Depth | 14" |
| Volume | 28.41 cu ft |
| Weight | 136.4 lb |
| Number of Shelves | 3 |
| Number of Drawers | 1 |
| Features |
|
| Finish | Brushed brass metal with brushed brass pull |
| Additional Details |
Drawer Construction: Hooker Furniture offers full height, full depth and full width drawers for maximum storage capacity. All drawers have strong, time-tested English or French dovetail construction, for years of problem-free use. Plywood drawer bottoms are attached to plywood drawer sides for strength and durability. Metal side guides or wood on wood guide systems operate smoothly. |