Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Kato Leather Swivel Chair w/ Salt Pepper HOH is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | CC469-SW-097 |
| Type | Chairs |
| Category | Living Room |
| Collection | Cc |
| Motion Type | Swivel |
| Material | Leather |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | The dramatic silhouette of the Kato Swivel Chair contrasts the rich Legendary Graphite aniline top grain leather on the interior with the Salt and Pepper hair-on-hide pattern on the sides and back. Hooker Furniture Upholstery is a designer-inspired collection of upscale leather seating that includes versatile reclining chairs, modern-day reclining sofas, eclectic club and artisan accent chairs, as well as a selection of executive desk chairs for the home. Designed and curated to appeal to a variety of style tastes, each piece from Hooker Furniture Upholstery is meticulously crafted in a unique selection of textures and hues. |
| Carton | 35.25" L x 30.75" W x 32.75" H |
| Height | 31 1/2" |
| Width | 29" |
| Depth | 32 1/2" |
| Volume | 20.54 cu ft |
| Seat Height | 18 1/2" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 23 1/2" |
| Arm Height | 24 1/2" |
| Weight | 46 lb |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Leather | Legendary Graphite (Aniline) and Salt and Pepper HOH |
| Additional Details |
Padding: Pattern cut urethane foam that is padded with felt polyester fibers, assuring the important qualities of comfort, loft, resilience, and good recovery. Seat: A high resilient, high density foam core wrapped with virgin polyester fibers, assuring luxurious comfort and pleasing crown appearance. This is then covered with a special ticking for pillow soft comfort. Seat Back: Filled with precision cut foam and highly resilient polyester fibers or filled with 100% virgin polyester fibers enclosed in a special ticking for pillow soft comfort. |