Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 3031-50001 |
| Type | Cabinets |
| Category | Living Room |
| Collection | Sanctuary |
| Material | Oak Veneers with Glass |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | With an exotic elegant flair, the Sanctuary Curio combines a sophisticated Ebony Antiqued Oak finish with a silver back panel and is punctuated by jewelry-like medallion hardware. It features two adjustable wood-framed glass shelves with plate groove, one adjustable wood shelf and one fixed wood shelf and a touch light to illuminate your collectibles. Use alone or bunch. Pursue serenity at home...Create your own personal sanctuary, a special place where you can experience...comfort within. |
| Carton | 19.5" L x 48" W x 94" H |
| Height | 90 1/2" |
| Width | 44" |
| Depth | 16 1/2" |
| Volume | 50.92 cu ft |
| Weight | 200.62 lb |
| Number of Shelves | 4 |
| Features |
|
| Finish | Ebony Antiqued Oak with Silver Journey back panel. Distressing includes chopping. |
| Additional Details |
Frame Construction: Hooker Furniture offers full height, full depth and full width drawers for maximum storage capacity. All drawers have strong, time-tested English or French dovetail construction, for years of problem-free use. Plywood drawer bottoms are attached to plywood drawer sides for strength and durability. Full extension wood-on-wood or metal glide drawer systems operate smoothly. Finish Construction: Hooker Furniture utilizes a multiple-step finish process of up to 16 finish steps. This results in an unsurpassed clarity, depth and color richness and durability to our finishes. Through hand-craftsmanship such as rubbing and padding, our finishes feel as good as they look, with a smoothness that is delightful to the touch. |