Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Entertainment St. Armand Entertainment Console is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 5601-55460-BLK |
| Type | TV Console |
| Category | Entertainment |
| Collection | Saint Armand, Commerce And Market |
| Material | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Style | Casual |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Authentic with an artistic character, the St. Armand Entertainment Console is crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with brushed pewter metal trim. Featuring 4 doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each pair of doors, the console has a ventilated back panel, power supply and accommodates up to a 60-inch TV. Our TV consoles accommodate media components without disrupting functionality in an elegant mix of materials. |
| Carton | 21.25" L x 62.5" W x 38" H |
| Height | 34 1/4" |
| Width | 60" |
| Depth | 18 3/4" |
| Volume | 29.21 cu ft |
| Weight | 171 lb |
| Number of Shelves | 2 |
| Features |
|
| Finish | Black finish with brushed pewter metal and distressing |
| Additional Details |
Finish Construction: Hooker Furniture utilizes a multiple-step finish process of up to 16 finish steps. This results in an unsurpassed clarity, depth and color richness and durability to our finishes. Through hand-craftsmanship such as rubbing and padding, our finishes feel as good as they look, with a smoothness that is delightful to the touch. Max TV Size: 60" Flat Screen |