Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room St. Armand Rectangular End Table is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 5601-80114-BLK |
| Type | Tables |
| Category | Living Room |
| Collection | Saint Armand, Commerce And Market |
| Material | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Style | Casual |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Casual rustic meets industrial chic in the St. Armand Rectangular End Table, combining an airy metal base and stretchers in a brushed metal finish with a top crafted of Acacia Solid Wood in a distressed black finish with a finger pull opening on the single drawer. Give your home a shot of style with our living room furniture. Make this room the perfect spot for conversation, entertaining or just relaxing. |
| Carton | 30.25" L x 23.25" W x 10.25" H |
| Height | 24 1/2" |
| Width | 20" |
| Depth | 27" |
| Volume | 4.17 cu ft |
| Weight | 41 lb |
| Number of Drawers | 1 |
| Features |
|
| Finish | Black finish with brushed pewter metal and finger pull with distressing |
| Additional Details |
Finish Construction: Hooker Furniture utilizes a multiple-step finish process of up to 16 finish steps. This results in an unsurpassed clarity, depth and color richness and durability to our finishes. Through hand-craftsmanship such as rubbing and padding, our finishes feel as good as they look, with a smoothness that is delightful to the touch. Drawer Construction: Hooker Furniture offers full height, full depth and full width drawers for maximum storage capacity. All drawers have strong, time-tested English or French dovetail construction, for years of problem-free use. Plywood drawer bottoms are attached to plywood drawer sides for strength and durability. Metal side guides or wood on wood guide systems operate smoothly. |