Available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON
The Hooker Furniture Living Room Beaumont Martini Table is available at Cozy Living Inc. in Pickering, ON. Please request information here or call our store to verify availability.
Talk to a Design Specialist Today!
| SKU | 5751-80117-02 |
| Type | Tables |
| Category | Living Room |
| Collection | Beaumont |
| Material | Metal and Stone |
| Style | Traditional |
| Brand | Hooker Furniture |
| Product Description | Punctuate any chairside with authentic vintage charm. The Beaumont Martini Table combines a cast iron base with a sandblasted, waxed marble top and features an alluring color palette of white, creams, beiges and iron. Beaumont is a curated group of one-of-a-kind pieces, inspired by American antiques and the concept of upcycling - the process of giving new life to vintage items with updates such as refinishing or repurposing them for new and unique uses. With roots in traditional design, the collection offers an exquisite and eclectic remix of old and new, combining the look of seasoned antiques and refurbished treasures with the conveniences of newly constructed furniture. |
| Carton | 20" L x 20" W x 29.5" H |
| Height | 25" |
| Width | 16" |
| Depth | 16" |
| Volume | 6.83 cu ft |
| Weight | 48.4 lb |
| Additional Information | Beaumont Martini Table |
| Features |
|
| Finish | Ingot metal base with sandblasted and waxed marble top |